دستگاه CNC چیست؟


CNC در واقع مخفف Computer numerical control “ کنترل عددی کامپیوتری” می باشد. که یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین روش های تولید انواع ورقه های آهنی با کیفیت است.
تیم حرفه ای آرزفلز با داشتن سال‌ها تجربه و بروزترین دستگاه برشکاری CNC قادر به ارائه خدمات انواع برش فلزات مانند : آهن ، استیل ، آلومنیوم و مس ، از ضخامت 0/3 میلی متر تا 30 میلیم تر و از ابعاد عرض تا 2 متر و طول تا 4 متر با دقت 0.1+ میلی متر می‌باشد.
شرکت آرزفلز با استفاده از این تکنولوژی مدرن باکیفیت ترین محصولات را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهد.
جهت سفارش خدمات برش لیزر آهن ، ورق ، استیل ، برنج، گالوانیزه ، برش CNC و خم کاری CNC ، خمکاری Brake می‌توانید به صورت حضوری و آنلاین سفارش خود را ثبت کنید. و در کوتاه ترین زمان با بالاترین کیفیت کار خود را تحویل بگیرید. در ادامه به معرفی کامل برشکاری CNC می‌پردازیم.
این ماشین ها برای کارهای مختلفی از ساده تا پیچیده و برای تولید طراحی شده اند. هر زمان حرف از CNC می شود ، بیشتر افراد دستگاه های ماشین کاری CNC را تصور میکند ، اما این فقط قسمتی از این ماشین پرکاربرد می باشد.
یک دستگاه CNC با توجه به کد برنامه ریزی که میگیرد، به تنهایی کار می کند. سرعت و موقعیت ماشین آلات و ابزارهای درگیر از طریق نرم افزار اجرا می شود.
ماشینکاری CNC در بسیاری از صنایع گوناگون استفاده می شود رایجترین آنها در تولید انوع فلز ، چوب ، سنگ و پلاستیک است .
یک دستگاه CNC توانایی این را دارد که کارهای برش سه بعدی را با یک مجموعه از دستورات انجام دهد. یعنی نیاز به نیروی انسانی زیادی برای کار ندارد.

 در واقع مخفف Computer numerical control “ کنترل عددی کامپیوتری” می باشد. که یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین روش های تولید انواع ورقه های آهنی با کیفیت است.
تیم حرفه ای آرزفلز با داشتن سال‌ها تجربه و بروزترین دستگاه برشکاری CNC قادر به ارائه خدمات انواع برش فلزات مانند : آهن ، استیل ، آلومنیوم و مس ، از ضخامت 0/3 میلی متر تا 30 میلیم تر و از ابعاد عرض تا 2 متر و طول تا 4 متر با دقت 0.1+ میلی متر می‌باشد.

چگونگی عماکرد دستگاه CNC

نسل اول این دستگاه ها، NC (ان سی) ها بوده اند یعنی بدون کنترل کامپیوتری کنترل حرکت می کرده اند، دستگاه طبق منطقی خاص دستورات را دریافت و به صورت خطی یا کپی وار درک می کرد. به طور مثال با استفاده از کارت های پانچ شده در دستگاه تراش برای دستور پیشروی به این صورت عمل می شود. که قسمت ساپورت دستگاه را به وسیله دسته چرخان به جلو می بریم در ماشین های NC ، این کار توسط یک سری دستورات پانچ شده بر روی نوار پانچ صورت می گرفت.
در دستگاه CNC امروزی این کار توسط یک کد صورت می گیرد.
یک دستگاه CNC عملا همان دستگاه دستی ساده می باشد که قابلیت فرمان پذیری از طریق کدها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور کاربر (اپراتور) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده است و نوشتن برنامه های حرکتی فقط برای یک بار برنامه ریزی می شود، سپس دستگاه به صورت خودکار این عمل را هر چند بار که بخواهیم تکرار می نماید البته بدون حضور کاربر.
بدنه این دستگاه تقریبا شبیه دستگاه های دستی می باشد. سایر CNC ، (سی ان سی) ها نیز مانند CNC فلز همان بدنه سخت افزاری فرز دستی را دارد همینطور CNC تراش و CNC سنگ و…

انواع ماشین های سی ان سی

دستگاه های سی ان سی بسیار متنوع هستند. معروف ترین آنها، دستگاه های لیزر سی ان سی و فرز (سی ان سی) است.
دستگاه های لیزر (سی ان سی) به دو دسته دستگاه لیزر فلزات و دستگاه لیزر غیر فلزات تقسیم می شوند .
دستگاه لیزر فلزات:
از دستگاه لیزر فلزات برای اموری نظیر حکاکی، برش، تراش، جوش و … روی فلزات مختلف استفاده می شود.
برش لیزری فلزات یا برش فلزات با لیزر یکی از پیشرفته ترین تکینیک های برش است.
از مزایای برش لیزری می توان به :
سرعت
دقت
عدم نیاز به عملیات پردازش پس از برش
را نام برد .

دستگاه لیزر غیر فلزات:
با استفاده از دستگاه لیزر غیر فلزات می توان انواع عملیات برش و حکاکی را روی مواد مختلفی مانند پلاستیک، پلکسی گلاس، چوب، شیشه، پارچه و … انجام داد.
از کاربردهای ماشین سی ان سی لیزری غیر فلزات می توان به ساخت ساعت دیواری، جعبه، قاب عکس، سری وسایل اداری رومیزی، پازل های (سرگرمی) کوچک و بزرگ، ساخت ماکت، حکاکی خودکار تبلیغاتی، لوح تقدیر، ساخت تابلوهای راهنما، حکاکی بر روی پارچه، کیف و کفش، چرم و …. اشاره کرد.
دستگاه فرز :
نوع سوم دستگاه سی ان سی، دستگاه فرز است، که در آن به جای لیزر از نوک فرز استفاده می شود. دستگاه فرز CNC برای برش و حکاکی انواع سنگ، چوب و فلزات مناسب است و مزیت آن نسبت به دستگاه لیزر سی ان سی، عمق برش و حکاکی است .
انواع دیگر ماشین های cnc
از انواع دیگر ماشین های CNC ، دستگاه برش پلاسما، دستگاه هوابرش ، دستگاه واترجت یا برش واترجت یا برش آب و … هستند که کاربرد های زیادی در صنایع محتلف دارند .
دستگاه برش پلاسما: برش پلاسما، فرایند برش با قوس الکتریکی است و روی هر نوع فلز رسانا ، فولاد نرم ، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ) استینلس استیل( و . . . می تواند انجام شود.
معمولا برش پلاسما در مواردی انجام می شود که دقت بالاتر مد نظر باشد و از لحاظ قیمت، کیفیت و امکانات بین هوا گاز و لیزر می باشد.
دستگاه های برش پلاسما قابلیت برش انواع ورق و اسلب فلزی را دارا می باشند و در صنایع مختلف نظیرماشین سازی، قالب سازی، فولادسازی، سوله سازی، لوستر سازی و… کاربرد دارند.
دستگاه هوابرش:
در این دستگاه ها سوخت گاز به همراه اکسیژن برای جوش دادن و برش فلزات استفاده می شود. دستگاه هوا برش به دلیل کاربرد ساده و مقرون به صرفه بودن، کاربران خاص خود را دارد و شاید نتوان به راحتی دستگاه دیگری را جایگزین آن کرد ولی به دلیل سرعت کند برش و پایین بودن دقت در بعضی از صنایع به جای دستگاه هوا برش از دستگاه برش پلاسما و یا لیزر استفاده میکنند. دستگاه هوا برش برای برش ورق های تخت و صفحات با ضخامت بیشتراستفاده می شود .
دستگاه برش واترجت:
واتر جت نیز دستگاهی است برای برش، که با جریان بسیار پر فشار آب کار می کند. شاید عجیب به نظر برسد، اما اگر سرعت آب به حد کافی افزایش یابد، می تواند حتی فلزات و سنگ را نیز برش دهد. برش دستگاه های واتر جت توسط آبی است که از یک نازل بسیار باریک که از سنگ قیمتی ساخته شده با فشار بسیار بالا و بطور مستقیم روی هدف هدایت می شود. یکی از مزایای دستگاه های واتر جت این است که هیچ گاه بر خلاف اره های صنعتی به خاطر گرم شدن از کار نمی افتند بعلاوه این دستگاه های برش، بی بو و بدون غبار هستند.
در ساخت قطعات صنعتی، صنایع هوا – فضا، صنایع ساختمانی ، صنعت شیشه، صنعت چوب، صنعت قطعه سازی و خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت برق و الکترونیک و صنایع غذایی کاربرد دارد .

 در واقع مخفف Computer numerical control “ کنترل عددی کامپیوتری” می باشد. که یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین روش های تولید انواع ورقه های آهنی با کیفیت است.
تیم حرفه ای آرزفلز با داشتن سال‌ها تجربه و بروزترین دستگاه برشکاری CNC قادر به ارائه خدمات انواع برش فلزات مانند : آهن ، استیل ، آلومنیوم و مس ، از ضخامت 0/3 میلی متر تا 30 میلیم تر و از ابعاد عرض تا 2 متر و طول تا 4 متر با دقت 0.1+ میلی متر می‌باشد.

پارامترهای تأثیرگذار بر قیمت دستگاه های سی ان سی cnc

قیمت دستگاه های CNC با توجه به تنوع مدلهای آن، بسیار متفاوت است. به طور کلی دستگاه های سی ان سی بر مبنای پارامتر های زیر قیمت گذاری می شوند.
1- نوع و کیفیت قطعات
2- توان اسپیندل : هر چه اسپیندل یک دستگاه فرز پرقدرت تر باشد، با سرعت بالاتری می تواند عملیات حک یا برش را انجام دهد و قیمت بالاتری نیز خواهد داشت
3 -تعداد محورهای دستگاه : هر چه تعداد محور ها بیشتر باشد، قیمت دستگاه بالا می رود .
4 -مکانیزم کنترل حرکت : بعضی از دستگاه های CNC دارای مکانیزم کنترل حرکت هستند .
5 -جنس سازه : ضخامت و جنس ماده مورد استفاده در پروفیل ها و ورق که در سازه CNC استفاده شده، در استحکام دستگاه و قیمت آن مؤثر است .
6 – متعلقات و لوازم جانبی دستگاه : دستگاه های فرز CNC بسته به این که به چه لوازمی مجهز هستند، قیمت های مختلفی دارند.
برخی از انواع متعلقات دستگاه های CNC عبارتند از :
تجهیزات روغن کاری خودکار
چیلر برای خنک کاری اسپیندل
غبار جمع کن در دستگاه های مخصوص چوب
کنترل دستی برای کنترل حرکت دستگاه با دست .

کاربردهای دستگاه CNC در ساختمان

یکی از قسمت هایی که در آن از دستگاه CNC استفاده می شود، ساختمان و ساختمان سازی است. البته تا زمانی که مراحل ساخت و به اصطلاح سفت کاری صورت می پذیرد نیازی به این دستگاه وجود ندارد؛ اما در نازک کاری ساختمان از این دستگاه استفاده فراوانی می شود .
اولین بخشی که در ساخت ساختمان از این دستگاه صنعتی استفاده می شود، نمای ساختمان است. فرقی ندارد، در نمای ساختمان و یا نمای داخلی لابی ها و …از سنگ استفاده شود یا چوب، دستگاه CNC می تواند گزینه ی خوبی برای برش دقیق آن ها باشد. دستگاه برش سی ان سی چوب و یا سنگ، هر دو و بسته به نوع نمای ساختمان نقش بسزایی در بالا رفتن کیفیت نما خواهند داشت .
علاوه بر این، اگر قرار است دیوارهای داخل واحد های آپارتمانی دیوار کوب شود و طرح های خاص و ویژه ای بر روی آن حک گردد، دستگاه CNC می تواند گزینه ی مناسبی برای این کار باشد تا کار هرچه دقیق تر و تمیزتر صورت گیرد .
دستگاه CNC کاربرد گسترده ای در بازار تزیینات دارد. بسیاری از مواردی که در بازار می بینید با استفاده از این دستگاه تولید شده اند. این تزیینات خود شاخه های مختلفی دارد. برای مثال بسیاری از منبت هایی که به وسیله دست و با زحمت زیاد ایجاد می شد امروزه با قیمت ارزان تر با استفاده از دستگاه CNC ساخته می شود .
همچنین از دستگاه CNC برای ساخت پنجره های تزئینی و یا درب های نقش دار استفاده می شود که نقش تزیینات را در خانه ها و یا واحدهای تجاری بازی می کنند. البته از دستگاه برای درست کردن وسایل تزیینی مثل قاب های سنگی و چوبی و یا گلدان های سنگی نیز استفاده می شود که این موارد در برخی موارد به هیچ وجه امکان ساخت با دست را ندارند.

نتیجه گیری

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با سی ان سی( cnc ) ، کاربردها و ویژگی های آن بود.
و در نتیجه بعد خواندن این مقاله و شناخت پیدا کردن نسبت به این فناوری و ویژگی هایش، اگر در پیرامون مان چیزی را مشاهده کنیم که از فناوری ساخته شده باشد دیگر برایمان سوال ایجاد نمی شود که چگونه این شیء ساخته شده و آگاهی نسبتا کافی از نوع دستگاه، نوع کار دستگاه و حتی قیمت آن شیء خواهیم داشت.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی